неделя, 28 юни 2026 г.

Как коли за над 100 000 лева угасват на пътя заради пиян софтуер

 Вижте какво се случва на пазара за зелена утопия. Цял живот са ни учили, че бензинът е лош, нафтата цапа, купувайте батерии на колела, за да спасите планетата. И вие купувате. Давате си последните спестявания, затъвате в кредити до гуша, за да сте модерни, за да сте „екологични“. Само че има една малка разлика. Когато старият ти бензинов автомобил реши неочаквано да се повреди някъде на пътя, ти вдигаш капака, почукваш тук-там, викаш някой майстор от най-близкото село, той сменя един ремък, закърпва положението и колата пак тръгва, макар и да куца. Когато обаче прехваленият ти нов електрически автомобил спре без предупреждение насред магистралата, ти просто заставаш отстрани, гледаш тъпо в екрана и звъниш на пътна помощ. Защото си безпомощен пред софтуера. И точно това сега ще трябва да направят десетки хиляди шофьори, които са си купили гордостта на японското инженерство – Toyota, Subaru и Lexus. Тези огромни, недосегаеми корпорации току-що изтеглиха от пазара почти 21 000 чисто нови електрически коли, които имат една прекрасна екстра: могат да угаснат напълно и без никакво предупреждение в движение. Сякаш някой просто им е дръпнал шалтера.


Става въпрос за над 20 000 превозни средства, произведени съвсем наскоро. Вътре в кюпа са бляскавите модели Toyota bZ4X, Lexus RZ и Subaru Solterra. И знаете ли къде е проблемът? В една малка кутийка, наречена компютър на батерията, доставен от големите специалисти от Denso. Вътре в този компютър има някакъв софтуер, който се държи така, сякаш е писан от пияни студенти в междучасието. Оказва се, че в компютъра има две интегрални схеми, които от време на време се объркват и започват едновременно да записват данни на едно и също място в паметта. Те се борят помежду си, презаписват се, системата блокира и колата просто отказва да работи. Първоначално на екрана пред вас ще светне едно такова любезно съобщение: „Неизправност на EV системата“. Ще излязат куп шарени лампички, за да ви е весело. И ако софтуерът се бъгне достатъчно пъти, задвижването просто спира. Двигателите угасват. Да, сервото на волана и спирачките ще продължат да работят – благодаря за щедростта, господа инженери! – но колата вече е просто един много скъп, двутонен паметник на човешката глупост насред пътя.


И вижте само хронологията на този корпоративен абсурд. Още миналата година, докато са разработвали някакъв хибрид, спецовете от Toyota са открили абсолютно същия проблем с паметта. Но тогава някакви умници в костюми са си казали: „О, спокойно, това няма да засегне чистите електромобили, техните работни цикли са различни, карайте смело“. Да, ама не. Няколко месеца по-късно, при рутинен преглед, инженерите с ужас откриват доказателства за точно обратното. При определени условия, особено когато натоварите процесора или когато батерията вземе да пада, системата тотално катастрофира. И това се случва при всякаква скорост. Представете си – карате със 130 на магистралата, компютърът се замисля, блокира и изключва не само мотора, но и системата за предотвратяване на сблъсък, и контрола на стабилността. Оставате сами срещу съдбата в една заключена дигитална клетка. От компанията казват, че няма нужда да спирате да карате или да паркирате на улицата, за да не си запалите къщата. Просто трябва да се разходите до дилъра, за да ви качат новата версия на софтуера. Да ви рестартират матрицата. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар