четвъртък, 25 юни 2026 г.

От Санкт Петербург с китайска любов: Продават Jaecoo J8, ама с ново име и претенции до небето

 


Руският холдинг AGR и някакви китайци от Defetoo се събраха, намигнаха си и родиха третото си дете. Нарекли го Jeland J8. Флагман. Най-голямото, най-луксозното парче ламарина в каталога им. Само че, ако си измиете очите и погледнете по-отблизо, ще видите нещо класическо за нашето време – пълна подмяна. Това не е нова кола. Това е просто китайският Chery Tiggo 9 / Jaecoo J8, на който са му отлепили едната емблема и са му лепнали друга. Пребоядисали го, сменили му името и – хоп, готов нов модел. Глобализация, бате. Или по-точно – мързел, облечен в маркетинг. Колата е голяма, няма спор. Дълга е почти 5 метра, широка е колкото три гардероба и тежи колкото половин панелка. Сложили са ѝ едни огромни 20-цолови джанти, за да изглежда лошо и авторитетно на пътя. Има и 21 сантиметра просвет, сигурно за да можете да прегазвате легналите полицаи, без да ви пука за законите. 

Вътре е истински панаир. Дигитална забавачка за пораснали деца. Пльоснали са един огромен 24-инчов екран, който е и километраж, и телевизор, и каквото си поискате. Има камери, има head-up дисплей, има дори музика Sony с 14 високоговорителя. За да може да си пуснете нещо силно и да забравите къде се намирате. Седалките били от естествена кожа, имали масаж, вентилация, а за пътника отпред – дори поставка за краката. Пълен разкош. Сложили са и „пълен зимен пакет“, защото там, където ще я сглобяват, зимата не е като нашата – там си е направо сибирски ад. Има и 10 въздушни възглавници. Дано не ви се налага да разбирате дали работят. 


Под капака има 2.0-литров бензинов мотор с турбо и 249 к.с. Вдига сто за 8 секунди и половина. Има задвижване на четирите колела с някакви сложни съединители, които изключват разни валове, за да спестите три капки бензин, докато карате към мола. Амортисьорите били адаптивни, със седем режима. Сигурно има режим за дупки, режим за кратери и режим за бездъждовно време. Всичкото това технологично чудо ще се сглобява в Шушари. Това е бившият завод на General Motors в Санкт Петербург. Там, където някога американците правеха капитализъм, сега се вихри руско-китайска дружба по пълна програма. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар