събота, 20 юни 2026 г.

Екзотични: CAV GT MkII

 


Сега ще отидем в слънчева Южна Африка, където една местна компания, наречена CAV, е решила да сътвори нещо епохално. Поводът? Шестдесет години от великата победа на Ford в Льо Ман. И как се отбелязва такова събитие в съвременния прогресивен свят? Като вземеш... едно старо Audi R8, разбира се! Южноафриканските гении са създали машина, която гордо наричат GT MkII. И ни обясняват – с типичния за съвременния маркетинг патос – че това не било традиционно копие на легендарния Ford GT40, а негов „духовен наследник“. Което преведено на български означава: „Нямахме части за Ford, затова намерихме едно Audi в моргата и го облепихме с ламарини“. За да излъжат окото, африканските дизайнери са боядисали колата в легендарната синьо-оранжева ливрея в стил Gulf. Сложили са кръгли задни светлини и някакви шнорхели отзад. Отпред колата наистина изглежда като суперавтомобил, но отзад е толкова тромава и бременна, че прилича на пернишка тунингована Жигула, в чийто багажник са се опитали да натикат три чувала с чушки. Самите създатели казват, че „напълно възприемат философията restomod“. Прекрасна дума. Използваш я, когато си сътворил пълна безсмислица, но искаш да звучиш модерно.

Вместо да търсят автентичност, хората са решили, че е много по-лесно да оставят немската алуминиева и въглеродна структура на донора R8. Затова колата има задвижване на четирите колела, електронни асистенти, които да ви пречат да карате, и активна аеродинамика. Под капака няма американски V8. Не, там ръмжи добре познатият 4.2-литров мотор от Audi, но накичен с два центробежни компресора. Резултатът е стряскащ – 789 к.с. Оборотомерът отива до 9000 об/мин. Числа, които наистина биха засрамили оригиналния Ford GT40 от 60-те години. Но пък оригиналният Ford се караше от истински мъже, които не се плашеха, че колата им няма климатик и задна камера за паркиране. Динамиката, разбира се, е брутална. От 0 до 100 км/ч това чудо се изстрелва за 3 секунди, а максималната скорост е 330 км/ч. Сложили са регулируеми амортисьори KW, спирачки Brembo и изпускателна система Inconel. Вероятно звукът е толкова силен, че може да събуди жителите на три съседни села, което е единствената смислена функция на тази кола. Стандартно колата е с някакъв автоматик, има и вариант с двоен съединител, но от компанията казват: „Ние с удоволствие ще ви продадем и истинска ръчна скоростна кутия“. През 2026 г. да предложиш на съвременния шофьор лост и трети педал е истинско геройство. Днешните младежи, които не могат да си отворят консерва без приложение на телефона, вероятно ще изпаднат в паника, ако видят три педала на пода. 


Сега за цената. Тя, разбира се, не се съобщава. Пази се в дълбока тайна, за да не получат клиентите инфаркт преди да са подписали договора. Производството ще бъде строго ограничено до едва 40 бройки. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар