Автомобилният мастодонт Stellantis изтегли от пазара над 1.3 милиона автомобила Jeep по целия свят. Причината? Риск от пожар. И забележете наглостта – призовават собствениците да паркират превозните средства далеч от сгради и други коли. С две думи: „Купихте си скъп джип, а сега го оставете някъде в нивата, за да не подпали квартала“. В информацията съобщават, че акцията обхваща емблематичните модели Wrangler иGladiator, произведени между 2021 и 2025 година. Онези, мощните, лъскавите, с които богатите момчета обичат да парадират.
Ройтерс разкрива истината за тази техническа нищета: проблемът е в някаква жалка електрическа връзка в инсталацията на електрохидравличната помпа. Тя прегрявала. Запалвала материалите наоколо и колата ви се превръщала в ковчег от пламъци. Питаме се, кога прогресът стана толкова опасен? Кога се съгласихме да живеем в капани, които струват цяло състояние, но могат да изгорят пред очите ни заради едно недогледано кабелче? Пазарът мълчи. Капиталът брои печалбите, а вие... вие паркирайте на полето и се молете.
Официално разпращането на писмата до уплашените собственици започва съвсем скоро – на 9 юли 2026 година. Тогава корпорацията ще ви каже черно на бяло, че колата ви е опасна. Но истинският абсурд е, че в момента те нямат готово решение. Ремонтът – тоест подмяната на дефектните кабелни снопове и помпи – ще започне реално едва тогава, когато заводите успеят да произведат новите части. Stellantis ще поеме всички разходи по ремонта и подмяната на дефектните части, всичко ще бъде абсолютно безплатно в оторизираните сервизи. Дотогава? Дотогава просто ще гледате джипа си през прозореца, паркиран някъде в прахта на безопасно разстояние.

Няма коментари:
Публикуване на коментар