вторник, 1 юли 2025 г.

Луксът среща ножицата: Bentley с нова, по-орязана емблема.

 


Тези от Bentley, дето ги знаят като правят коли за онези с многото нули в банковата сметка, винаги са си имали една и съща, така наречена, "ДНК". Разбирайте, една емблема си имат - онова крило с буквата Б по средата, където седи отпред като герб на средновековен рицар. Обаче, явно и на тях им доскучало. Или пък някой там е решил да си оправдае заплатата. Та, решили да я пипнат, емблемата. Нещо фино, казват, но смислено. Да им се не надяваш! Преработената емблема първо ще я видим на предния капак на някакъв концептуален модел, който ще видим съвсем скоро. Демек, нещо, дето няма да го видиш по улиците, но ще ти покажат какви велики идеи имат. И това ще стане на 8 юли. Този концептуален автомобил щял да покажел някакъв нов дизайнерски език. Език, дето може би само те си го разбират, но да видим. И, естествено, щял да бъде изцяло електрически. Каква ирония. Защото, нали, всичко вече трябва да е на ток, дори и за милионерите. 


по принцип, това трябва да е петата емблема на марката за 106 години. Пета! И била най-значимата актуализация досега. Хайде де!  Прилича на старата, ама малко по-изгладена, като да си обръснеш брадата, но да си запазиш мустака. Общият вид си го познаваш, разбира се. Но крилете сега били "по-остри", "по-ъглови". И, внимание! Долните пера ги няма. Аха, значи, орязали са крилете. Явно и на тях им е писнало от прекалено много перушина. Буквата "Б" в средата била усъвършенствана, за да можело да стои сама. Без криле! Като някой, дето се прави на независим, а всъщност без крилете е просто една буква. Дизайнът бил по-опростен като цяло", но не били тръгнали по модата на скучните 2D плоски лога, които напоследък производителите се опитват да лансират от липса на креативност. Слава Богу! Запазили са триизмерния ефект, с акценти и сенки, за да имало визуална дълбочина. Е, поне не са го направили да изглежда като стикер от детска книжка.


Новото Mitsubishi Grandis е Renault Symbioz с кимоно


 Mitsubishi най-накрая разкриха своя чисто нов Grandis. Сега, ако сте очаквали нещо, което да ви издуха чорапите и да преобърне представите ви за автомобил, може би ще останете малко разочаровани. Защото, както изглежда, това е просто един компактен хибриден SUV, който - нека си го кажем е чисто и просто  Renault Symbiozс различна емблема отпред. Да, наистина и това не е за пръв път. След Mitsubishi Colt и Mitsubishi ASX, Grandis е третият модел на марката който ползва ребадж инжинеринг и по всичко личи, че няма да е последния. 


 Новото Mitsubishi Grandis е тук, за да се бори в най-големия сегмент в Европа, а именно така нареченият С-сегмент при SUV моделите. Разбира се, всички искат парче от този пай. Mitsubishi твърдят, че техният модел е просторен, впечатляващ и предлага множество практични решения, което между впрочем притежават и всички останали конкуренти. това означава, че Grandis има достатъчно място за пазарските чанти и децата, а също така работи. Искали са да предложат гъвкавост, ефективност и свързаност. По същество, това е една кола, която не би трябвало да ви дразни твърде много. 


Ето какво е интересното. Списъкът с забележителни характеристики звучи досущ, като спецификациите на Renault Symbioz. Защо ли? Ами, защото са същите. базовата версия е оборудвана с 1.3 литров, турбо бензинов мотор снабден с лека хибридна система и мощност от 140 к.с., куплиран с 6-степенна, механична или 7-степенна, двудискова трансмисия. А, да? Регенерира енергия при спиране. Чудесно. по-нагоре в гамата естествено е разположена хибридната версия на модела с 1.8 литров бензинов мотор с мощност от 109 к.с., съчетан с електромотор с мощност от 49 к.с., подкрепен от стартер-генератор с мощност от 20 к.с. Всичко това е съчетано с автоматична трансмисия. Общата мощност на системата е 158 к.с., а благодарение на батерията с капацитет от 1.4 кВтч., според производителят при шофиране в града, това може да се осъществява до 80% в изцяло от електрически режим. Това явно е някаква нова формула за изчисляване на автономия. Според информацията, ускорението от 0 до 100 км/ч. отнема 8,5 секунди. Това е достатъчно бързо, за да не бъдете последен на светофара, но не и за да впечатлите някого. Системата има и всякакви режими: EV, Eco, Sport, Comfort и Perso. Защото всички ние обичаме да се чувстваме, че контролираме нещо, дори и да е просто.


На дължина е 4,41 метра. Компактен отвън, просторен отвътре. Звучи като дамска чанта. Предната част е мястото, където дизайнерите на Mitsubishi са си поиграли с нещата. Преработили са бронята и решетката в своят дизайнерски стил наречен „Dynamic Shield“ и… това е. Останалата част е… ами, същата като при моделът на Renault. Предлага се в цветове като „стоманено сиво“, „кристално бяло“, „кралско синьо“, „червено Сънрайз“. Можете да получите и джанти до 19-цола. На борда място намират повече от 20 системи за подпомагане на водача. Това означава, че колата ще се опитва да ви спаси от вас самите по всякакъв възможен начин. Не е забравена инфо-развлекателната система достъпна през 10,4-инчов сензорен екран. Безжични Android Auto и Apple CarPlay? Разбира се. Безжично зарядно? Естествено. USB-C портове за всички? Има. Звучи, като да се опитват да ви кажат: Моля, останете свързани, докато седите в колата ни, която е почти идентична с друга. Има и различни версии: Inform, Invite, Intense и InStyle. Но ето го и големият номер. Mitsubishi дават 8-годишна или 160 000 км гаранция. Това е далеч над това, което предлагат повечето производители. И, да, по-добре е дори от гаранцията на френския му братовчед. А, и е малко по-евтин.


Така че, в крайна сметка, какво имаме? Имаме Renault Symbioz с емблема на Mitsubishi, по-добра гаранция и малко по-ниска цена. По същество, ако искате Renault Symbioz, но не искате да си признавате, че карате Renault Symbioz, тогава Grandis е вашият автомобил. Ако не друго, поне имате по-дълга гаранция. Винаги нещо. И между другото, Grandis може да се актуализира дистанционно. Така че, няма нужда да ходите до дилъра. Което е хубаво, защото дилърите често са… дилъри.

Величие и падение: 115 години Alfa Romeo - Лъжи, цифри и една безкрайна агония.

 


Тази година Alfa Romeo навърши 115 години. Годишнина, изпълнена със смисъл, нали? Една от най-обичаните и емблематични марки в автомобилната индустрия. Основана в Милано през 1910 г., тая италианска марка, казват е „спечелила поколения ентусиасти“ със своето ДНК с дизайн, иновации и легендарни победи по пистите, а днес ние се чудим защо новите модели изглеждат като правени от китайски дизайнери с дебели очила. Всички тия клишета са верни. Да, да, знаем. Предизвиква го, като прави коли, дето се чудиш дали ще тръгнат на следващия ден. Но пък „гледа към бъдещето“. С какво? С чиста страст. Защото, както казват, Alfa Romeo е чиста страст. Е, някои я наричат и чисто главоболие. От компанията казват, че във вековната история и допринесла за много паметни страници в историята на автомобилите. И, разбира се, великият Хенри Форд свалял шапката си, когато виждал да минава Alfa край него. Това във времето, когато се стремял да ги победи. Явно е бил голям фен. Или просто е бил изнервен от факта, че италианците правят коли с душа, докато той само сглобява детайли на поточни линии. 


И така, ALFA - Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Ломбардска фабрика за автомобили. Звучи като някой цех за обувки основан през 1910 година в Милано. Произхождаща от френска компания. Е, поне да не си мислим, че всичко е измислено от италианците. Първите коли били базирани на френски такива, но скоро ALFA си направила собствени. Конструирани от някой си Джузепе Мероси. Произвеждали се три модела с разни обеми на двигателите - от 2.4 до 6.1 литра и мощност между 20 и 40 к.с.. Ето това са били коне. Но понеже финансовата ситуация, както винаги в Италия, не е била много добра, през 1915 година, концернът го купил някой си Никола Ромео. Производството на коли спряло по време на първата световна война, заместено от „по-необходими продукти“. Сигурно са правили снаряди или нещо такова. Но през 1918 година пак започнали, вече под името Alfa Romeo с подобрени модели от преди войната.  В периода до втората световна война марката произвежда едни от най-бързите серийни коли по това време. Да, тогава са правили коли, не играчки. 


След края на втората световна война марката се опитва да стане масова и представя редица интересни модели включително и кабриолети като Alfa Romeo Spider (Dueto), които привличат по-взискателните клиенти и дори се осъществява експорт в САЩ. През 1972 година е представен и първият модел с предно задвижване - Afasud, направена от някой си Родолфо Хрушка с хоризонтално разположен двигател, а малко след това и първият автомобил с дизелов мотор на марката монтиран в Giulia. Да не забравим и великолепната Alfa Romeo Alfetta GT/GTV. Въпреки това Алфа Ромео не успява да следва процеса на растеж. Дори съвместното сътрудничество с японската Nissan за производство на нов масов автомобил не дава резултати и през 1986 година марката става собственост на FIAT, които я събират с Lancia. На кого е дошла на акъла, че някой ще иска Alfa с японска душа?


Покупката от страна на FIAT, води до настъпването на десетилетието на възраждането и големите промени. Алфа Ромео най-после побеждава кафяво-червената чума: ръждата!. Ето това е постижение! Качеството станало по-добро. Старите проблеми отиват в миналото. Но и лоши новини за заклетите Алфисти. Традиционното задно предаване е  забравено. Спира се производството на Boxer моторите, които отстъпват място на новите редови мотори с блок от Fiat. Платформите и окачването също идват от Fiat. Само V6-Арезе моторите останали. Стига се до там, че с помощта на Saab е разработена обща платформа, която става основа за Alfa 164, Fiat Croma, Lancia Thema и Saab 9000. 


През втората половина на 90-те години са представени редица нововъведения. Common Rail при дизелите (пак дизели!), роботизирана скоростна кутия Selespeed, и истинско „Алфа“ окачване с двойни носачи. Лансирането на Alfa 156 e ключов момент и е обявен за „Автомобил на годината“ за 1998 г. 56 журналисти от 21 европейски страни я избират.  Първата, която печели тази титла. Alfa 156 e напълно оригинална кола. Линията й е силна и мускулеста, стъпила решително на пътя. Специални материали, като магнезий и алуминий намират място конструкцията на автомобила. Мощни двигатели. Еволюционно окачване. Изключителна активна и пасивна сигурност. Иновативен проект, здрав и надежден. Ето това са хвалби! По-важното обаче е, че с този модел оживява мисълта за GTA. През септември 2001-ва са представени Alfa 156 GTA и Sportwagon GTA. Двигател с обем 3.2 литра и 250 к.с. Пуснати в производство през февруари 2002. Митът за спортния дух оживява и се развива, а малко по-късно е представена иAlfa Romeo 147 GTA


През 2008 година идва Alfa Romeo Mito. Името идва от градовете Милано и Торино. Дизайнът е издържан в стилът наAlfa Romeo 8C Competizione и притежава невероятни технически решения. Система за управление D.N.A. (Dynamic, Normal, All weather). Регулируеми амортисьори. Електронно контролиран Q2 диференциал. Система DST за стабилност на пътя, което е уникалната за сегмента иновация. Променяла настройките на двигателя, спирачната система, окачването и скоростната кутия. 


Години наред клиентите слушат приказки, обещания, някакви цифри, които никой не ги вдява. А всъщност? Една агония. Като стар дядо, който не ще да мре, ама и да живее не може като хората. През 2010 година, тия от Алфата продали смешните 112 000 автомобила. Смешни, защото някакъв шеф от Фиат, с името Маркионе, си бил поставил за цел продажби от 300 хиляди годишно. Ей така, от въздуха. през 2001 година си е казал: "Айде, сега ще направим170 000! Е, познайте? Продали 130 хиляди. Разбирате ли, нали? Всеки път по-малко от това, дето си го мечтали. После, идва 2017-та и - бум! Производство нагоре с 62%. Сега някой ще каже - ето, тръгнаха нагоре! Ама истината е, че това са праджби на няколко големи автокъщи в Европа. Тая цифра от около 150 000 автомобила е по-скоро подигравка, отколкото успех, на фона на това, което се очаква от една такава марка. 


И какво става по-нататък? Годината е 2021-ва. Fiat, Chrysler и PSA се сляха. Направиха си една нова корпорация под името Stallantis. Прекръстиха се, сложиха си нови табелки, сякаш това ще промени нещо. И за капак, идва един нов шеф - Жан-филип Импарато. И той, като всички преди него, започва да обещава. Още същата година обявява, че от 2022 до 2026 година, марката ще представя по един нов модел годишно. Започвайки с някакъв Tonale, дето го чакахме от години и по-добре още да го бяхме чакали. 


И на всичкото отгоре, от 2027-ма година - пълна електрификация на новите модели! Разбирате ли го тоя цирк? Години наред не могат да си изпълнят елементарните планове, продават колкото една фирма за коли втора ръка, и сега изведнъж - електрички?! Абе, кой ви вярва бе, хора? Или сте пълни идиоти, или ни взимате за такива. Все пак, някак си успяха да направят Alfa Romeo 33 Stradale, която е като слънчев лъч. 

Алфа Ромео е като стара любовница - все обещава, все те лъже, ама ти продължаваш да се надяваш. И така до безкрай. Всичко това е една дълга история. История за велики моменти, за победи, за „спортно сърце“. За коли, които са били повече от коли. И за марка, която днес, въпреки цялата тази славна история, се чуди как да оцелее в един свят на електрически скутери и регулации. И сега въпросът е: Кога най-после ще спре тоя театър с Alfa Romeo или просто ще оставят марката да си умре мирно и тихо?



Хибридният камион на Great Wall - революция или поредното китайско чудо?

Най-после! Great Wall Motors, които са  по-известни с това, че правят автомобили, които се чудиш как изобщо се движат, сега представят нещо „революционно“. Първият им хибриден камион наречен G1050. Продават го в Китай. Разбира се, къде другаде? Там всичко е „първо“, „най-голямо“ и „революционно“. За задвижване влекачът за дълги превози разчита на 13-литров турбо дизелов двигател. Комбиниран с електрическо задвижване. И 8-степенна автоматична трансмисия. Начална цена? 536.6 хиляди юана. Или, за да ви стане по-ясно, около 63 500 евро. За камион! Явно китайците правят пари от въздух. 


GWM 1050 притежава разпознаваем дизайн. Предлага се в две модификации: с две и три оси. Китайците отбелязват, че стъпала били скрити зад вратата, за да не влизала мръсотия в кабината. Колко грижовно! Все едно шофьорите на камиони се страхуват от прах. В кабината главният акцент е  големият сензорен екран. Безжично зареждане. Head-up дисплей.  Има си и система за автономно шофиране от ниво 2, което значи, че камионът сам ще кара, докато шофьорът си гледа някой китайски сериал на големия екран без да може да спи. И всичко това с една цел: комфорт сравним с този на лек автомобил. 


Независимо от броя на осите, хибридният китайски камион е оборудван с хибридна система Hi4-G. Комбинация от 13-литровият двигател от Cummins, съчетан с електрическо задвижване и 8-степенна автоматична трансмисия DHT. В електрическото задвижване имало интегрирани два електродвигателя. Общата мощност на системата от 1050 к.с. и 4500 Nm.  Тия числа звучат като от научна фантастика, но кои сме ние да спорим? Електрическото задвижване се храни от батерия с мощност 12.9 kWh. Благодарение на хибридния компонент, разходът на гориво бил с 15-25% по-нисък от този на бензиновите му конкуренти. Ето го „зеленото“ оправдание. Разход на гориво е 29.7 л/100км. Ами, то това е повече от всички влекачи Евро6 в Европа, чиито разход варира в рамките на 20-25л/100км., без да си снабдени с хибридна технология. Но пък хибридният компонент позволявал на камиона да спира по-добре, използвайки системата за рекуперация. Това значително увеличавало експлоатационния живот на спирачната система. Чудесно! По-рядко ще сменят накладки. Голяма икономия, нали? Някой да чувал за добрият-стар ретардер?


Но GWM имат отговор. Със среден пробег от 250 хиляди км годишно, собственикът щял да спести 100 хиляди юана (12 000 евро). Имало и по-дълъг интервал за поддръжка. Значи, можеш да спестиш от поддръжка. Ако доживееш да ги спестиш. В бъдеще, производителят обещава и по-достъпен модел - G970 с 9.9-литров двигател. Защото, винаги трябва да има нещо „по-достъпно“, което да излезе по-скъпо в крайна сметка.


Изцяло нов Proton X50: Когато маркетингът е по-мощен от истинските промени.

 


И така, най-после! След пет години мъки, след леки кръпки, които никой не забеляза, Proton ни представи фейслифт версията на X50. Или, както те благоволиха да го нарекат - изцяло нов модел. Ето това е! В свят, в който всяка година нещо е „изцяло ново“, а всъщност е просто пребоядисана стара вещ. Но какво да се прави - животът е пазар. А пазарът, както знаем, е за наивници. Компенсирайки закъснението си, марката изцяло преработва своят SUV, както отвън, така и от вътре. И, о, чудо! Има си „изцяло нов двигател“. Сякаш двигателят е просто един шал, който можеш да смениш, когато ти омръзне старият.


Новият двигател е представен като i-GT 1.5TD. Турбо с директно впръскване. Не турбо дизел, да не се объркате! Макар че, честно казано, кой вече разбира от тия абревиатури? Важното е, че според производителят неговата мощност е 181 к.с., което е с цели 4 коня повече от досегашния 3-цилиндров турбо агрегат.  Голямо нещо! Истинска революция! А това значи, че обновеният X50, просто е наследил най-новия 4-цилиндров двигател от китайците, заедно със 7-степенната, двудискова трансмисия.  Много хора, дето разбират от коли, сигурно ще кажат, че това е подобрение. Защото четири е повече от три, нали? Производителността говорила сама за себе си. Говори, говори, ама дали някой слуша? Ускорение от нула до 100 км/ч с три десети от секундата по-бързо - за 7.6 секунди. И въпреки това, Proton твърди, че има подобрение в разхода на гориво с 4.7%. Значи, по-бърз и по-икономичен. Ето това е приказка за лека нощ. 


Не само двигателят е от Geely Coolray, ами и целият външен стил. Proton X50 получава най-новия дизайн, пуснат в Китай през октомври 2024 г. Китайците си изхвърлят старото. Колко удобно, а? Цялата предна част е нова. Спортни LED фарове, масивна долна решетка, нови калници. Решетката е уникална за Proton, като отново въвежда червената лента „Ethereal Bow“. Има и фалшиви вентилационни отвори. Отзад - цялостен редизайн. Пълноразмерни задни светлини, нова задна врата. Бронята получава повече ъгли, но запазва големия дифузьор и четирите ауспухови тръби на стария автомобил. Най-накрая X50 получава по една тръба на цилиндър, а четири тръби никога не са случайни, нали?


Най-забележителното обаче е интериорът. Изцяло нов! И най-важното - не е подобен на никой друг модел на Geely. Двуцветна кабина, черно горно табло и червено долно. За да не се отразява слънцето във предното стъкло. Откриха топлата вода! Всичко изглежда е проектирано самостоятелно. Плаваща централна конзола. Две подложки за безжично зареждане на телефони за телефон. Два къпхолдера. Бутони за климатика. Останалото: малък 8.8-инчов цифров инструментален панел пред водача и  14.6-инчов сензорен екран за инфо-развлекателната система с гласов контрол, включително Apple CarPlay и Android Auto .  И накрая - системите за подпомагане на водача. Нови радарни сензори. Следене на мъртвата зона, предупреждение за сблъсък отзад, предупреждение за напречен трафик отзад и предупреждение за отваряне на врати. Все пак, за да получиш останалата част от ADAS пакета - например автономно аварийно спиране, ще трябва да си вземеш поне „Premium“ версията. Преди го имаше само на „Flagship“. Явно сега безопасността е по-евтина. Сега вече можеш да управляваш всичко с пръсти, докато си разсеян.  Селекторът на предавките е преместен към кормилната колонаь което допринася за повече място за съхранение. А воланът? Същият. Е, поне нещо е останало непроменено. Има и 72-цветна система за амбиентно осветление. За да се чувстваш като в дискотека. Седалките са с електрическо регулиране, а флагманската версия запазва панорамния си стъклен покрив и добавя готините полупрозрачни сенници. За да виждаш по-добре напред, докато се мъчиш да не те заслепи слънцето. Дистанционно стартиране на двигателя, автоматични светлини и чистачки, автоматичен климатик, платнена тапицерия и камера за заден ход. Това е стандартно оборудване. А Premium версията получава тапицерия от изкуствена кожа, амбиентно осветление, система за следене на налягането в гумите, електрическа задна врата и 360-градусова система от камери с нова функция за прозрачност на предния капак. Да не забравим и системите за подпомагане на водача. Нови радарни сензори. Следене на мъртвата зона, предупреждение за сблъсък отзад, предупреждение за напречен трафик отзад и предупреждение за отваряне на врати. Все пак, за да получиш останалата част от ADAS пакета - например автономно аварийно спиране, ще трябва да си вземеш поне „Premium“ версията. Преди го имаше само на „Flagship“. Явно сега безопасността е по-евтина и предлага възможност за автономно шофиране от ниво 2.